Filtračné uhlie Binchio - Rozhovor
V našom blogu sme vám pred nejakým časom predstavili filtráciu vody pomocou filtračného uhlia Binchio.
Keďže sa nám toto uhlie na filtráciu vody veľmi zapáčilo a samy ho používame na dennej báze, rozhodli sme sa vám sprostredkovať aj rozhovor s Milanom, ktorý za značkou Binchio a týmto uhlím stojí:
- Milan, ako si sa dostal k myšlienke filtrovania vody ? Bola to tvoja potreba ? Alebo Ti bežná kohútiková voda nechutila ?
Nápad som si priniesol z ciest Juhovýchodnou Áziou - celú „Binchio story“ popisujeme v našom príbehu.
V Ázii pitná (a už vôbec nie kvalitná) voda ešte stále nie je samozrejmosťou. Čím ďalej od preľudnených miest sme s (teraz už) manželkou vyrazili, tým cennejšia pre nás pitná voda bola. Ešte v rámci príprav na cestu sme rozmýšľali, ako sa vyhnúť niekoľkomesačnému nakupovaniu balenej vody v plastových fľašiach. Zaobstarali sme si dva vcelku drahé filtre. Krátko po príchode sa jeden pokazil a druhý sme stratili. Ostávali mesiace na cestách, kedy sme boli odkázaní na plastové fľaše. Za tú dobu sme vyprodukovali toľko odpadu, až nám z toho bolo zle. :-(
Tak sme si bolestne uvedomili, že pitná, či dokonca ešte i chutná voda, ktorej pitie nevytvára odpad, nie je samozrejmosťou, aj keď nám to doma tak pripadá, lebo u nás stačí otočiť kohútikom...hoci kvalita i chuť takejto vody z kohútika je problematická.
Po návrate domov som teda hľadal spôsob filtrácie domáce vody, ktorý by bol 100% prírodný a zároveň nevytváral žiadny odpad. Takisto som chcel nájsť filter cenovo dostupný pre každého a čo najviac flexibilný. Filter, ktorý by nevyžadoval žiadnu zložitú inštaláciu, a preto by si ho mohol zaobstarať ktokoľvek, kto túži mať doma zdravú vodu. Filter, ktorý možno vziať so sebou na výlet alebo do kanclu.
Jednoznačnou odpoveďou pre mňa je japonské uhlie binchotan, z ktorého sú filtračné tyčinky Binchio.
- Založil si značku Binchio, ktorá ponúka aktívne uhlie na filtráciu vody, ako vznikol tento podnikateľský zámer ?
Binchio bolo na začiatku – ako vravíš –jedno-produktový eshop a značka. Vznikla z príbehu a skúsenosti, ktorú som popísal vyššie. Keď som začal predávať tieto prírodné filtre vody z aktívneho uhlia binchotan, napadlo ma rozšíriť značku o ďalšie ekologické produkty. Produkty Binchio sa snažím tvoriť tak, aby odrážali ekologickú filozofiu značky a zároveň boli napojené na ďalšie moje záujmy, aby ma to celé bavilo. :-) Tak vznikli napríklad karafy na vodu s vikingskými prírodnými runami či sviečky z recyklovaného kávového odpadu.
- Má podľa teba dlhodobé požívanie aktívneho uhlia vo vode priaznivé účinky na zdravie človeka, alebo je to len o chuti vody ?
Zdravotný rozmer je tam podľa mňa primárny, chuť vody je až na druhom mieste. Binchio uhlie absorbuje z vody chlór, chemikálie, drobné nečistoty, mikroplasty a tiež ťažké kovy – to všetko sa totiž dostáva vodovodom až do nášho pohára po otočení kohútika. A áno, navyše Binchio vytvára aj príjemnú a vyváženú chuť vody - keďže z vody odstráni uvedené nečistoty, pachy a taktiež vodu dodatočne mineralizuje.
- Čo je podľa teba potrebné robiť pre lepšiu informovanosť spoločnosti o dôležitosti pitia skutočne čistej vody ?
Samozrejme, edukovať čo najviac o tejto téme. V rámci komunikácie so zákazníkmi na blogu aj Instagrame sa intenzívne snažíme vzdelávať naše publikum o problematike kvality vody. Snažíme sa tieto informácie, ktoré sú často zložitejšie (napr. problematika ťažkých kovov vo vode či mikroplastov) prezentovať v pútavej a „ľahšie stráviteľnej“ forme, aby to ľudí aj bavilo sledovať.
- Aké sú tvoje plány s aktívnym uhlím ? Chcel by si expandovať alebo naplno naplniť potenciál na domácom trhu ?
Po rozbehnutí eshopu sa teraz viacej zameriavam na rozvíjanie spolupráce s kvalitnými distribútormi – či už kamennými obchodmi s ekologickými produktmi alebo eshopmi.
Tak vznikajú veľmi zaujímavé projektíky. Napríklad Refill point v bezobalovom obchode v Prahe, kde si ľudia môžu zadarmo nabrať vodu filtrovanú Binchio tyčinkami a zároveň podporiť myšlienku pitia vody bez nákupu jednorazových plastových fliaš. Alebo spolupráca s kaviarňami Verticcio v Žiline a Trnave, kde si môžu zákazníci pri káve vychutnať aj čistú vodu z karáf s Binchio tyčinkami. Dúfam, že sa podobné projekty budú rýchlo množiť:-) A po uvoľnení Covidových opatrení by sme ďalší rok radi vystavovali produkty na rôznych festivaloch, tak sa možno stretneme aj práve s vami a budete si môcť chuť vody odskúšať vo vlastných ústach. :P